Splátky úveru sa vám môžu vrátiť. Ako je to možné?
Pokiaľ ste kúpili automobil alebo čokoľvek iné na splátky, je možné, že môžete mať nárok na ich vrátenie. Mnoho ľudí totiž pri kúpe automobilu či iného tovaru na splátky využíva najmä spotrebiteľský úver, ktorý môže skrývať skryté poplatky a v konečnom dôsledku tak môžete zaplatiť viac. Súdy uznali, že tieto nekalé praktiky sa naďalej využívať nemôžu a kupujúci tak môžu získať späť stovky až tisíce eur. Ako je to možné? Stačí, keď si poriadne skontrolujete podmienky úverovej zmluvy na spotrebiteľskom úvere.
Pri kontrole úverovej zmluvy je potrebné dôkladne preštudovať najmä doplnkové služby. Pokiaľ nakupujete na splátky, uzatvárajú sa súčasne dve zmluvy, pričom ide o zmluvu o kúpe a zmluvu o viazanom spotrebiteľskom úvere, ktoré spoločne tvoria obchodný celok za účelom financovania ceny kupovaného tovaru.
Tento typ financovania je podmienený pravidlami, ktoré sú pri porušení sankcionované. Ak pravidlá veriteľ poruší, musí poskytnúť spotrebiteľovi úver ako bezúročný, bez poplatkov a ak spotrebiteľ zaplatí splátky naviac, môže od veriteľa žiadať ich vrátenie z titulu bezdôvodného obohacovania.
Ak ste nákup prostredníctvom spotrebiteľského úveru realizovali už dávnejšie, pokiaľ neprebehla desaťročná objektívna premlčacia doba, stále sa pri zistení pochybenia a bezdôvodného obohatenia veriteľa môžete obrátiť na súd.
Zmluvy o spotrebiteľských úveroch je potrebné si dokladne preštudovať a najmä, ideálne sa poradiť s finančným expertom, ktorý vám dokáže povedať o zmluve a jej náležitostiach viac. Pripravte sa však na to, že aj vaše odôvodnenie musí byť podložené faktami, prípadne vážnym podozrením. Na druhej strane, okrem toho, že treba byť obozretný, netreba sa báť úverov, pokiaľ máte pri sebe experta, ktorý vám dokáže poradiť najvhodnejšie riešenie.